Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Příběhy, písně, video 1

19. 09. 2022 22:22:22
Sade Adu, Marianne Faithfull, Michelle Andrade, Marcela Březinová, Ingrid Kalmanová. V životě asi každého člověka se stane, že nečekaně uslyší melodii, která ho zasáhne. Dá hlasitěji rádio a pouze poslouchá.

.

MAGIE SADE

V životě asi každého člověka se stane, že nečekaně uslyší melodii, která ho zasáhne. Musí tehdy všechno nechat tak, dá hlasitěji rádio a pouze poslouchá. Nebo když při tom jede autem, tak musí zastat na kraji cesty. Přesně to se mi stalo se skladbou "Smooth operator" v podání zpěvačky Sade. Byl jsem podstatně mladší a tehdy se vnímá všechno mnohem intenzivněji. Když jsem o té příhodě se Sade někomu řekl, vyjádřil se v tom smyslu, že bohužel jeho Sade nějak zvlášť nevzrušuje. Tak nevím... S mým oblíbeným „Smooth operátorem“ jsem měl pak extázi ještě mnohokrát.

(Směje se s jiným děvčetem a pohrává s jiným srdcem. Z vysokých sázek bolí srdce. Je milován v sedmi jazycích. Diamantové noci a rubínová světla, vysoko na obloze. Pomoz mu nebe, když spadne na dno. Třpytivý život, brilantní milenec. Pohybujeme se úsporně s maximální radostí. Světla města a rušné noci. Chce "električku touha" po nejvyšších metách. Nic pro začátečníky nebo citlivá srdce. Sentiment je ponechán náhodě. Žádný strach o konec, ale kde začít. Ptát se není třeba. Je to bezproblémový manipulátor. Falešník. Knihovník. Falešný manipulátor. Od pobřeží k pobřeží. Z LA do Chicaga, hrdina divokého západu. Na severu i jihu, po Key Largo. Láska k prodeji. Tváří v tvář, jasný případ. Box a dvojkříž. Potřebuje uhánet a licenci k milování. Roztaje všechny vzpomínky, změní je ve zlato. Má oči jako anděl - v srdci je chlad. Ptát se není třeba. Falešný manipulátor. Falešný manipulátor...)

.

SLZY MARIANNE FAITHFULL

Marianne Faithfull je světoznámá zpěvačka z mého mládí. Nebýt do ní zamilovaný - to se v té době snad ani nedalo.

Porodila na začátku kariéry, když jí bylo pouhých 18 let. Se svým synem žila 4 roky s nejžádanějším mládencem na planetě. Myslím, že jen málo žen to s Mickem Jaggerem tak dlouho vydrželo. Když jí bylo 19, byla už super-hvězda. Nyní jsou nadávky ve filmu v módě, první neslušné slovo na stříbrném plátně však řekla právě ona. To jí už nikdo nevezme. Není to věru obyčejná žena. Klobouk dolů, Marianne...

Od drog a alkoholu se Marianne bohužel po čase změnil hlas. Na chraplák. K jejím skladbám o sociálních problémech se to možná i docela hodilo, mně se moc nelíbí. Její procítěné písničky ze začátku kariéry tak pak vyznívaly trochu divně. Kdybych měl ale vymyslet do té doby v Anglii zpěvačku, vypadala by a žila by přesně tak, jako Marianne Faithfullová.

Dobré i špatné život přináší. S odstupem času je pro mě každá její písnička jako slza. Taková co léčí.

Píseň Marianne Faithfull – LETNÍ NOC (Summer Nights) má, jak se také patří, moc sentimentální text.

(Zima je pryč, dlouho jsem na to čekala. Na letní noci, když je ve vzduchu kouzlo. Jiné mě ani nezajímá. Všechno, na čem mi záleží je to, že jsi tady se mnou. V letní noc. Je malá kavárna, kde můžeme poslouchat hudbu. Jsou tam tlumená světla, vhodné místo pro milence. Tam mě budeš silně držet a říkat mi: Naše láska bude vždy tak krásná. V letní noc. Na konci dne můžeme jít dolů do zátoky. Spolu ruku v ruce, projdeme se po písku. V letní noc. V naší malé kavárně, budem tančit až do rána. A víme, že naše láska je tady napořád, že bude věčná. Když zasvítí měsíc, vidím, jsi celý můj. V letní noc. V tu letní noc.)

.

MICHELLE ANDRADE

Michelle Andrade je ukrajinská zpěvačka, herečka a televizní moderátorka. Zpívá ve španělštině, ukrajinštině, ruštině, angličtině a portugalštině. Narodila se v Bolivijském městě Cochabamba 1996. Rodina se později objevila v Santa Cruz de la Sierra. Je to největší město Bolívie. Podle starších údajů tam žije více než 3 miliony lidí. V současnosti má jistě už více obyvatel jako kupřikladu Slovensko. Taková data se v jižní Americe mění rychle.

Máma zpěvačky (Svetlana) pochází z Ukrajiny, táta (Mário) je Bolivijčan. Občané Bolívie jsou v průměru na 97% potomci původních obyvatel. Od dětství měla Michelle ráda hudbu, věnovala se rytmické gymnastice, volejbalu a tanci.

V roce 2010 zuřila světová hospodářská krize. Na Bolívii asi dost dolehla, když si Andradeovi mysleli, že na Ukrajině jim bude lépe. Přestěhovali se do Kyjeva.

Michelle mi nejčastěji, přes sluchátka, šeptá do uší písničku HASTA LA VISTA (Sbohem)

(Změnila bych všechno, jen tebe nechci. Moji přátelé mi řekli - skonči to. Já jsem se do tebe ale zoufale zamilovala. Kde to mám v sobě najít, abych ti to někdy řekla. Když nevím co dělat, začnu tancovat. Možná pak najdu sílu, zapomenout navždy. Tvůj zápach a chuť. Už nemám strach. Hasta la Vista! Velmi rychle tě zapomenu. Hasta la Vista! Zůstat s tebou je jako sebevražda. Co děláš, Michelle? Přestaň už! Kolik takových „hastalavistů“ bude ještě v životě? Hasta la Vista! Stále jsem jako okouzlená. Kolikrát jsem se už pokoušela spálit mosty, vždy si mě přivedl k sobě zpátky. Když nevím co dělat, začnu tancovat. Hasta la Vista!)

.

VEJDI DO MÉHO SRDCE

Před čtyřiceti lety naše státní televize natáčela videoklipy. Byly vysílány jednou za týden v pořadu Triangel. Líbila se mi hlavně Marcela Březinová. Ta písnička byla také moc hezká, hodně objevná a moderní.

.

MORGENSHTERN

(vynález šíleného vědce, alternativní zbraň nebo konečně nový styl v populární hudbě)

Ruská pop-music, přiznejme, za tou americkou pořád trošku zaostává. Všimli si toho i v moskevském Kremlu. Sám Vladimír Vladimírovič inicioval v téhle věci významný průlom. První vlaštovkou je projekt s příznačným názvem „morgenshtern“. Je to v podstatě robot s lidskou tváří vyrobený v Číně. Zpěvák-robot má už na první pohled v softwaru ještě spoustu much, které je třeba vychytat. Je to ale pochopitelné, jedná se o prototyp. Jinak, myslím, slibný pokus. Vždy se ovšem najdou i nepřející! Říkají, že „morgenshtern“ je jen další hybridní zbraň z východu :) text

.

MADAM

Dívčí skupina Madam vznikla v roce 1986. O dva roky později fungovala, jako předkapela Elánu. Bubeníkem byl, navzdory všemu, kluk. To svědčí o tom, že dívky z Madam nebyly žádné ortodoxní feministky, ale jen poctivé rokerky. Skladba PROČ NEJSEM HEZKÁ nás přesvědčuje, že ani se sebereflexí neměly děvčata žádný problém.

Přesto, jaké kapely se objevily v 80. letech v Československu, byl jsem překvapen. O jiné dívčí rockové skupině jsem toho, před Madam, ani po ní opravdu moc neslyšel. Madam je prostě unikát.

Zpěvačka Ingrid Kalmanová vyrůstala ve městech Šahy a Dudince. Je pravá blondýna (to vím samozřejmě jen z doslechu, nebo jsem to někde četl). Skupina Madam se po revoluci rozpadla. Ingrida odjela do zahraničí. Zpívala v různých prázdninových destinacích, zejména ve Španělsku. Posledních 15 let účinkuje na německé výletní lodi.

.

poznámka: Překlady písní jsou volné

_____

_____

Sade – Smooth Operator (Bratislava 2011)

.

Marianne Faithfull – Young Girl Blues

.

Marianne Faithfull – Song for Nico (fotografie ve videu jsou z filmu o Marianne)

.

O pohnutém životě zpěvačky a herečky Marianne Faithfull se právě v těchto dnech točí nový film. Do kin přijede příští rok. Hlavní roli si zahraje Lucy Boynton.

.

Michelle Andrade – v plném nasazení

.

interview / мишель андраде – интервью

.

Michelle Andrade – „Ne znáju“ (naživo 2019)

.

Téma apokalypsi je v ruské kultuře dost časté. Tentokrát od skupiny Slot. text

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Viliam Kusi | pondělí 19.9.2022 22:22 | karma článku: 4.90 | přečteno: 290x

Další články blogera

Viliam Kusi

Víly, Kristýnky, Daneliya, Veronika a Barbara

Kristýnka zpívá praobyčejné Rusínské lidovky, přitom ale celá hoří. Ta mladá dívka zpívá rukama, nohama, celým tělem a celou svou širokou ukrajinskou duší. Mystickým výrazem a zanícením dostává do transu i plně vyprodané stadiony.

23.4.2023 v 16:40 | Karma článku: 3.31 | Přečteno: 134 | Diskuse

Viliam Kusi

Co s tím má láska, Kytara pláče, Láska v modré, Dítě Afrodity, Dámy v levandulové

Pochází z malé osady v hrabství Durham, na severovýchodě Anglie (ještě severněji od Yorkshiru). Žije tam na farmě spolu s rodiči a dvěma mladšími sourozenci. S bratrem a sestrou. Pomáhá rodičům a při tom si zpívá.

20.2.2023 v 23:50 | Karma článku: 3.94 | Přečteno: 158 | Diskuse

Viliam Kusi

Příběhy a písně Kytara a harmonika, Jako led, Srdce, Mladá na lásku, "Pokoj Vám"

Tři italské zpěvačky se mi pořád nějak míchali dohromady. Pavone, Cinquetti a Malanima. Bylo to v první polovině sedmdesátých let. Jejich písničky vysílaly v rádiu, ale žádné další informace nezazněly.

17.12.2022 v 16:16 | Karma článku: 6.43 | Přečteno: 172 | Diskuse

Viliam Kusi

Rychlá změna k lepšímu, trochu méně vážně

Moc rychlé změny ve společnosti nazýváme revoluce. Muži s horkými hlavami, takzvaní lídři, tehdy vždy z tribun slibují lidu bratrství, rovnost, svobodu a blahobyt.

15.11.2022 v 16:16 | Karma článku: 4.13 | Přečteno: 193 | Diskuse

Další články z rubriky Videoblogy

Viliam Kusi

Válka a mír

Poznámky o ukrajinsko-ruských vztazích jsou 7 let staré a váží se na události z roku 2014. Myslím, alespoň trochu zobrazují atmosféru ve společnosti v obou zemích v těch letech. Zrcadla doby, minulost ze které vychází budoucnost.

28.9.2022 v 20:20 | Karma článku: 8.11 | Přečteno: 743 | Diskuse

Martin Irein

Poslední ohlédnutí do nezapomenutelných devadesátek

Na devadesátá léta se nejlépe vzpomíná s poslechem tehdejší hudby. Moje přehledy jsou velmi stručné a předem upozorňuji, že toho, co mě v dané dekádě oslovilo, bylo a je mnohem více.

19.8.2022 v 17:00 | Karma článku: 10.17 | Přečteno: 384 | Diskuse

Kamila Hejlikova

Videoblog z Afriky - jak se nám tu daří

Život v Africe je nesmírně těžký, ale rozhodně zde není život nešťastný. V tomto článku nechci zobecnit všechny strasti Afriky, ale chtěla bych spíše přiblížit jednu kapitolu z našeho života a čím se tady mimo jiné zabýváme.

12.3.2022 v 13:10 | Karma článku: 16.88 | Přečteno: 466 | Diskuse

Kamila Hejlikova

Videoblog z Afriky - tři týdny nezapršelo, aneb jak tu farmaříme

Žijeme v Zambii a nyní je období dešťů, ale tři týdny nám nezapršelo. Co děláme a jak jsme si s tím poradili v textu i videoblogu.

1.3.2022 v 13:50 | Karma článku: 20.13 | Přečteno: 497 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 301

Narodil som sa v meste Nitra. (V deň keď letel Gagarin.) Vyrastal na dedine pri rieke Váh. Vyučený chemik. Moje kroky viedli do chemického priemyslu. Potom na poštu a úpravu záhrad. Neskôr do hotela v Tatrách, Piešťanoch a v Bratislave. Články sú myslené trochu menej vážne.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...